EV

Griffon Bleu de Gascogne – Doglime


Genel bilgi

Köpek Adı Griffon Bleu de Gascogne
Bilimsel ad canis lupus aşina
Irk için avcılık
Yok olmuş Numara
Menşei ülke Fransa

Fiziksel ve Boyut

Sıralama

Akıllı Sıra
eğitilebilirlik
oynaklık
Sevgi Düzeyi
Sosyal ihtiyaçlar
havlama
Bekçi Yeteneği
bölgesel
Gevezelik
uyarlanabilirlik

özellikleri

samimiyet

Yabancı Dostu Yüksek
Çocuk Dostu Yüksek
Kedi Dostu Yüksek
Köpek Dostu Yüksek
Ofis Dostu Yüksek
Daire Dostu Yüksek
Yaşlılar Dostu Yüksek
Servis köpeği Yüksek
Arama Kurtarma Köpeği Yüksek
ısırma potansiyeli Yüksek

Griffon Bleu de Gascogne, koku tazı ve av köpeklerinin bir parçası olan orta boy bir cinstir. Bağımsız, enerjik ve sadık ırklardır ancak diğer tazılardan biraz daha yavaştırlar. Ancak, çok çalışır ve görevini yerine getirmeye kendini adamıştır. Ayrıca bu cins ya sürü halinde avlanır ya da tek başına iyi avlanır.

Aile için harika arkadaşlıklar kurarlar ve çabuk öğrenirler. Herkese kolayca bağlanır ve onlara kendi aileleri gibi davranırlar. Ayrıca, cinsinin bakıma ihtiyacı vardır ve her hafta bir iğneli fırça veya doğal kıllı bir fırça ile fırçalanması gerekir. Ek olarak, sık sık kirlenmedikçe haftada bir kez banyo yapmak iyidir.

Köken ve Tarih

Griffon Bleu de Gascogne, Fransa’da yetiştirilen Pirene kökenli eski bir cinstir. Bazı tarihçiler, bu türün, Bleu de Gascogne ile Griffon Nervais arasındaki bir çaprazlamanın sonucu olduğunu iddia ediyor. Bir noktada uzam ayetindeydiler, ancak avlanma becerilerine olan ilginin artması nedeniyle yeniden canlandırıldılar.

Kraliyetler ve halk tarafından tavşan ve diğer küçük oyunları avlamak için kullanıldılar. Aynı şekilde, bazıları onları durum zorlaştığında yaban domuzu avlamak için kullandı. Avlanma, yaban domuzu, geyik ve diğer hayvanların sayısını azaltmak için kullanılan, tercih edilen bir spor olduğu için Fransa’da ortaya çıkan çeşitli av köpekleri arasındadır.

Griffon Bleu de Gascogne’un Davranış Özellikleri

Griffon Bleu de Gascogne, kolayca heyecanlanan sadık, sevecen ve nazik bir ırktır. Herkesle arkadaş canlısıdırlar ve yabancılara karşı nasıl utangaç veya saldırgan olunacağını bilmezler. Bu nedenle, bu ırklar, arkadaş canlısı davranışlarından dolayı iyi bekçi köpekleri yapmazlar. Ayrıca, bağımsız bir yapıya sahip olmalarına rağmen diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Bir av sürüşü ve harika koku yetenekleri vardır, bu nedenle onunla ilgili herhangi bir görev onları heyecanlandırır. Av köpeği olarak tutuldukları için aile ile doğru dürüst deneyimleri yoktur. Bununla birlikte, uygun rehberlik ve erken sosyalleşme ile iyi davranış gösterme ve kötü alışkanlıklardan kaçınma eğilimindedirler.

İki Griffon Bleu De Gascogne oyun alanında eğleniyor.
Resim Kaynağı: Instagram

eğitilebilirlik

Eğitime gelince, Griffon Bleu de Gascogne’u eğitmek nispeten kolaydır ve etrafta olması eğlencelidir. Zeki bir ırk olmalarına rağmen hassastırlar ve sakin ve sabırlı bir sahip gerektirirler. Örneğin, yükselen sesler veya saldırganlık onları depresyona sokabilir. Oysa olumlu pekiştirme kullanarak eğitmene iyi yanıt verirler. Yüksek aktivite seviyesi gerektirirler, bu nedenle günde yaklaşık 60 dakikalık eğitim veya oyun süresi ile onları meşgul edin. Ek olarak, koku yeteneklerini geliştirmek için kokuyla ilgili daha fazla görev ekleyin. Her zaman temel eğitim, itaat eğitimi ve erken yaşlardan itibaren sosyalleşme yapmayı unutmayın.

Griffon Bleu de Gascogne Çocuk Dostu mu?

Yukarıda bahsedildiği gibi, Griffon Bleu de Gascogne, çocukların etrafında hareket etmeyi de bilmiyor. Ancak, başkalarına karşı arkadaş canlısı olmaları, onları çocuklarla harika oyun arkadaşları yapar. Onlara çocukların yanında olmayı ve yüksek avları olduğu için oyun süreleri boyunca denetlemeyi öğretin. Sadece çocuklarla değil, Griffon Bleu de Gascogne, erken bir aşamadan itibaren uygun şekilde sosyalleşirse diğer küçük evcil hayvanlarla da iyi geçinir. Ayrıca, bazen sinirlenebilecekleri veya şiddet uygulayabilecekleri için çocuklarınıza etraflarında nasıl davranacakları konusunda talimat verin.

Köpek yavrusu Griffon Bleu De Gascogne’nin bir resmi.
Resim Kaynağı: Instagram

Sağlık Sorunu

Kalça ve Dirsek Displazisi: Kalça ve dirsek eklemlerinin kalça eklemlerinden gevşemesi durumudur. Bu, köpek büyümeye başladığında ve kemik aşınmaya başladığında meydana gelir. Yürürken şiddetli ağrı ve zorluk yaşarlar. Bu genellikle bir kalıtım problemidir, bu yüzden onları eve getirmeden önce kontrol edin, çünkü her zaman tedavi edilemez.

Kulak enfeksiyonları: Kulak kanalı birkaç bakteri ve mayaya ev sahipliği yaptığı için uzun kulaklı köpeklerin kulak enfeksiyonları olması muhtemeldir. İtici bir kokuya sahip kulaklarını kaşıma ve sallama eğilimindedirler. Banyodan veya yüzdükten sonra tıbbi damlalar ve kuru kulak eklerken enfeksiyondan kaçınmak için kulaklarını sık sık temizlemeye devam edin.

Gerçekler

  • 1991 yılında, Griffon Bleu de Gascogne, United Kennel Club tarafından resmen tanındı.
  • Griffon Bleu de Gascogne, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra yok olmaya yakındı.

Renk

Boy

Boy uzunluğu: Erkek Griffon Bleu de Gascogne bir dişi 19-22 inç boyunda dururken 20-23 inç boyunda duruyor.

Ağırlık: Ortalama olarak, Griffon Bleu de Gascogne yaklaşık 30-35 kg ağırlığındadır.

Daha fazla cins bilgisi için Doglime’de burayı ziyaret edin.Source link

About the author

admin_dd55-fsfd54

Leave a Comment