EV

Küçük Bernese Hound’u Tanıyın


Genel bilgi

Köpek Adı Küçük Bernese Tazısı
Bilimsel ad canis lupus aşina
Irk için avcılık
Yok olmuş Evet
Menşei ülke İsviçre

Fiziksel ve Boyut

Sıralama

Akıllı Sıra
eğitilebilirlik
oynaklık
Sevgi Düzeyi
Sosyal ihtiyaçlar
havlama
Bekçi Yeteneği
bölgesel
Gevezelik
uyarlanabilirlik

özellikleri

samimiyet

Yabancı Dostu Yüksek
Çocuk Dostu Yüksek
Kedi Dostu Yüksek
Köpek Dostu Yüksek
Ofis Dostu Yüksek
Daire Dostu Yüksek
Yaşlılar Dostu Yüksek
Servis köpeği Yüksek
Arama Kurtarma Köpeği Yüksek
ısırma potansiyeli Yüksek

Berner Niederlaufhund olarak da bilinen Küçük Bernese Hound, en küçük dört koku tazısından biridir. Orta boy köpek, avcıların avlanma güçlerinden etkilendiği için avlanmak üzere yetiştirildi. Ayrıca atıcılık sporlarında kullanılan güçlü koku gücüne sahiptirler.

Avlanmanın yanı sıra aktif aileler, avcılar ve deneyimli köpek sahipleri için mükemmel olan aktif, zeki ve sadıktırlar. Koruyucu yapıları, zor durumlarda sevdiklerinin yanında olmalarını sağlar. Ayrıca, aileniz için mükemmel bir bekçi köpeği olurlar.

Köken ve Tarih

Kanıt olarak bazı tablolar olduğu için Küçük Bernese Hound’un 9. yüzyıldan beri var olduğu söyleniyor. Ancak, resimde şimdikinden daha ince bedenleri vardı. Avcıların kokusu ve avlanma becerileri nedeniyle ırklar İsviçre Alplerinin altındaydı. Ayrıca, bu ırklar 18. yüzyılda daha küçük ve kısa bacaklıydı. Daha sonra avlanmaya uygun hale getirmek için küçük İsviçreli Laufhund ile yetiştirildiler.

Küçük Bernese Hound’un Davranış Özellikleri

Küçük Bernese Hound, bir aile evi için çok uygun, mutlu, sevgi dolu ve güçlü bir av ırkıdır. Güçlü av içgüdüsü nedeniyle baskın bir davranışa sahiptir ve güçlü bir lidere ihtiyaç duyar. Ayrıca apartman sahipleri veya küçük bahçeli evler için uygun değildirler. Serbestçe koşabilecekleri ve antrenman yapabilecekleri geniş alan alanında başarılılar. Ayrıca, kişilik özelliklerine sahip olmamaları için erken sosyalleşme şarttır. Sosyalleşme, köpeklerin evde yıkıcı davranışlar geliştirmesine de izin vermez.

Kanepede oturan iki Küçük Bernese Hound.
Resim Kaynağı: Instagram

Güven ve saygıyı korumanın yanı sıra güçlü bir bağ oluşturduğundan, eğitim sırasında daima pozitif takviye kullanın. Ek olarak, bir köpek daha az agresif hale gelir ve endişe veya depresyondan kaçınmaya yardımcı olur. Geri tepebileceği için fiziksel ceza ve sert sözler kullanmamayı unutmayın.

Küçük Bernese Hound’u Eğitmek Kolay mı?

Bernese Hound, herhangi bir komut veya eğitim seansını kolayca emen akıllı bir köpektir. Ancak, eğitim sırasında ilk kez sahip olanlar için zor olduğu için deneyimli bir eğitmene ihtiyaçları vardır. Çoğu eğitmen için biraz zorlaştıran zamanlarda inatçı olabilirler. Bu cins, bir eğitim oturumu sırasında sağlam ve tutarlı olan güçlü bir lidere ihtiyaç duyar. Olumlu pekiştirmeye iyi yanıt verirler ve iyi performans gösterirler. Eğitime, başlangıçtan itibaren iyi davranış geliştiren erken yaşta başlayın.

Küçük Bernese Hound ikramlarını bekliyor.
Resim Kaynağı: Instagram

Küçük Bernese Hound Çocuklarla İyi mi?

Dost canlısı bir cins olan Küçük Bernese Hound, çocuklarla arası iyidir ve genellikle onlarla arası iyidir. Çocuklarla oyun alanında veya arka bahçede saatlerce dolaşan iyi oyun arkadaşları olurlar. Ayrıca, diğer evcil hayvanlarla da arkadaş canlısıdırlar, ancak süpervizör şarttır. Bir koku köpeği olarak, bazıları kobay, tavşan, yaban gelinciği ve diğerleri gibi küçük evcil hayvanları sevmez. Köpeğinize, saldırganlaşabilecekleri için çocukların yanında davranmasını öğretin ve aynı şey çocuklarınız için de geçerlidir.

Küçük Bernese Hound’un Yaşadığı Sağlık Sorunları Nelerdir?

patellar lüks: Lüks patellanın yerinden çıkması veya orijinal konumundan çıkması durumudur. Yürürken köpeğin adımlarını atladığını fark edebilirsiniz. Topallanma, zayıf bacaklar, şişme ve diğerleri gibi semptomlar gösterebilirler. Bu nedenle, bazıları ameliyat gerektirebileceğinden uygun tedavi için veterinerinize danışın.

Cilt Alerjileri: Deri alerjileri, bir köpeğin yaşayabileceği yaygın bir şeydir. Bununla birlikte, Küçük Bernese Hound’un durumunda, alerjiye daha yatkın olabilirler. Kaşıma, cilt enfeksiyonu, yalama vb. ile sonuçlanabilir. Bu ömür boyu süren durum iyi bakım gerektirir ve daha sık bakılması gerekir.

Küçük Bernese Hound Hakkında Gerçekler

  • 1905’te Küçük Bernese Hound, İsviçre Niederlauifhund Kulübü’nün (SNLC) bir parçası oldu.
  • 1930’larda popüler oldular ve birçok meraklı tarafından dünyanın en büyük av köpeği oldular.
  • Sayılarının az olması nedeniyle sadece küçük alanlarda bulundukları için nadir cins olarak bilinirler.

Küçük Bernese Hound’un Renk Desenleri

Küçük Bernese Hound’un Boyutu

Boy uzunluğu: Bir erkek Küçük Bernese Hound’un ortalama yüksekliği 13-18 inç, dişi ise 12-17 inç civarındadır.

Ağırlık: Küçük Bernese Hound’un ortalama ağırlığı 18-33 lbs’dir.

Hangi Köpek Irkına Benzerler?

  • Bruno Jura Tazısı
  • Schweizer Laufhund

Daha fazla cins bilgisi için Doglime’da buraya tıklayın.Source link

About the author

admin_dd55-fsfd54

Leave a Comment