EV

Hollandalı Çoban Eğitimi: Bu Cinsi Evde Kolayca Eğitebilirsiniz


Hollandalı Çoban, çoban köpeği olarak yetiştirilen güçlü bir yapıya sahip atletik bir köpek ırkıdır. Aktif ve sevgi dolu bir aile için harika bir aile arkadaşıdırlar. Bu cins, fiziksel ve zihinsel gereksinimlerini karşılayabilecek deneyimli bir köpek sahibine ihtiyaç duyduğu için acemi bir köpek sahibi için hiç uygun değildir.

Hollandalı Çoban, çok erken yaşlardan itibaren uygun eğitime ihtiyaç duyan akıllı, sadık ve çok enerjik bir mizaç köpek ırkıdır. Çok yönlü kişilikleri, onları eğitim için harika bir köpek ırkı yapar. Halk arasında çoban köpeği, polis köpeği, iş köpeği olarak kullanıldığı için eğitim buna göre yapılmalıdır.

Eğitime Ne Zaman Başlanmalı?

Hollanda Çobanının eğitimine mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. İnatçılığıyla bir uzman gibi baş edebilecek bir ustaya ihtiyaç duyan bağımsız bir köpek ırkıdır. Bu cinsi eğitmeye başlamak için en iyi zaman, henüz yavruyken ve sahibini memnun etmeye çok hevesli olduğu zamandır. Temel itaat eğitimine köpek yavrusu 6 haftalıkken başlanmalıdır. Eğitime başlamak için en iyi zamandır.

Hollandalı Çoban köpeğiniz temel eğitimi öğrendiğinden, 4-6 aylıkken başlaması gereken ileri eğitime geçin. Bu süre zarfında, köpeğinizin zihnini canlandırmak için iyi miktarda egzersize ve birçok aktiviteye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, hem vücutlarını hem de zihinlerini zinde ve sağlıklı tutmak için onları farklı türde köpek sporlarına, çevikliğe ve daha fazlasına dahil edin.

Hollandalı Çoban çeviklik eğitimi
Hollandalı Çoban çeviklik eğitimi.
Resim Kaynağı: PetGuide

Eğitime Nereden Başlanmalı?

Hollandalı Çoban köpeğinizin temel eğitimine evin rahatlığında başlanmalıdır. Erken yaşta eğitimlerini etkileyebilecek çok korkuyorlar. Bu nedenle, temel eğitim için fazla alana ihtiyaç duymadıkları için onları evde eğitmek en iyisidir. Ayrıca, evde parklara veya diğer halka açık yerlere kıyasla daha az dikkat dağınıklığı olacaktır.

İleri eğitim için köpeğinizin çeviklik, sosyalleşme ve evde yapılamayan diğer köpek sporları gibi eğitimlerini yapabileceği açık bir alana ihtiyacı vardır. Bu zamana kadar, Hollandalı Çobanınız itaat eğitimini ve daha ileri eğitime geçmeyi kolaylaştıracak diğer temel bilgileri öğrenmiştir.

Nehrin yanında duran Hollandalı Çoban
Nehrin yanında duran Hollandalı Çoban.
Resim Kaynağı: Köpekler NSW

Hollandalı Çoban için Görev Nasıl Tanımlanır?

Hollandalı Çoban Köpeğiniz için bir görev tanımlamak için önce ona belirli kelimeleri öğretmeniz gerekir. Örneğin, aynı görev için onlara otur, kal, dur sözcüklerini öğretin. Köpeğinizin kafasını karıştırabileceğinden, aynı görev için birden fazla isim kullanmayın. Verilen işi tamamladıklarında onlara hemen bazı ikramlar verin. Onları motive eder ve eğitime odaklanmalarını sağlar.

El işaretlerinin yanı sıra vücut hareketlerini kullanmak da köpeğinize eğitimde çok yardımcı olabilir. Aynı görevi yerine getirir ve onlara nasıl yapıldığını gösterirseniz, köpeğinizin görsel talimatı izlemesi çok muhtemeldir. Bu nedenle, köpeğiniz için eğitim sürecini daha da kolaylaştırmak için el ve vücut hareketlerini kullanın.

Eğitim süreci

Hollandalı Çoban, bağımsız bir zihne sahip çok aktif ve akıllı bir köpektir. Onlarla nasıl başa çıkacağını bilen deneyimli bir köpek sahibiyseniz, eğitim etkili bir şekilde yapılabilir.

Pozitif takviye: Olumlu eğitim yöntemi, köpeğiniz üzerinde kullanabileceğiniz en verimli yöntemlerden biridir. Belirli bir görevi tamamladıktan sonra onlara ödül vermek ve onları sesli olarak övmek eğitim seansında onları motive eder. Onlara karşı nazik olun ve asla onlara sesinizi ya da elinizi yükseltmeyin.

sosyalleşme: Sosyalleşme, köpeğinizin eğitiminin önemli kısımlarından biridir. Köpeğiniz insanlarla ne kadar çok etkileşime girerse, o kadar nazik olurlar ve saldırgan olmazlar. Bu nedenle, köpeğinizi sosyalleştirmeye başlamak için doğru yaş 7-8 haftalıktır. Onları dışarı çıkarın ve farklı insanlarla ve köpeklerle tanıştırın.

Çeviklik: Hollandalı Çoban, farklı görevlerle uğraşmayı seven aktif bir köpek ırkı olduğu için çeviklik onlar için en iyisidir. Vücutlarını aktif tutmaya ve zihinlerini uyarmaya yardımcı olur. Çevikliğe başlamak için doğru yaş, 6 aylık oldukları zamandır.

Daha fazla köpek türü bilgisi için Doglime’ı ziyaret edin.Source link

About the author

admin_dd55-fsfd54

Leave a Comment